Rubel rosyjski, zapisywany też skrótowo jako RUB to oficjalna waluta Rosji oraz podległych jej regionów. Określa się go również symbolem ₽. Poza Rosją jest akceptowana także a Abchazji i Osetii Południowej, czyli części Gruzji. Aktualnie wyróżnia się banknoty w następujących nominałach: 10 rubli 50 rubli 100 rubli 500 rubli 1000 rubli 5000 rubli, przy czym jeden rubel to 100 kopiejek.
Historia Rubla Rosyjskiego
Początków rosyjskiej waluty należy szukać w XIII wieku w Nowogrodzie. Wtedy jednostką rozliczeniową były tak zwane srebrne grzywny, które zawierały 204 gramy srebra. Grzywna taka równa była 200 diengom. Miała charakter srebrnej sztabki z charakterystycznym nacięciem na środku. Stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa rubel. W późniejszym okresie wiele sztabek było sygnowanych znakiem mennicy lub księcia.
Od 1534 roku rubel poza jednostką czystko obrachunkową stał się tęż jednostką monetarną i był wart 100 kopiejek. Dopiero w 1654 roku Aleksy Romanow podjął się wybicia talara o masie srebra równej nie 100 ale jedynie 64 kopiejkom. Rubel jako standardowa forma monetarna pojawił się dopiero po reformie Piotra Wielkiego i dopiero od 1704 roku był bity jako moneta w złocie, srebrze, a czasem w miedzi.
Rosja z biegiem lat ulegała licznym transformacjom. Zmieniała się również waluta. Z biegiem lat masa srebra odpowiadająca 1 rublowi spadła z około 200 gramów do około 30 gramów. W 1764 roku przyjęto zawartość srebra w 1 rublu na 17,996 grama, co utrzymało się do 1915 roku.
Kurs rubla rosyjskiego do 29 czerwca 2006 roku ustalany był odgórnie przez Centralny Bank Rosji. Zmieniło się to w lipcu 2006 roku i aktualnie kurs ustala rynek. Rubel był stabilną waluta, jednak do czasu. Wszystko za sprawą kryzysu z 2014 roku. Kurs tej waluty zależał w dużej mierze od stanu gospodarki Rosji, w tym cen ropy na rynku. Ceny ropy za baryłkę zaczęły jednak drastycznie spadać. Do spadku rubla przyczynił się także kryzys na Ukrainie oraz sankcje nałożone na Rosję przez Stany Zjednoczone i Unię Europejką. Z kolei o kursie rubla w stosunku do złotówki decyduje Narodowy Bank Polski, który może wykorzystać strategię kursu płynnego. W takim przypadku kurs waluty waha się pod wpływem zmian w popycie na daną walutę i jej podaży. Strategię taką stosuje się między innymi po to, aby osiągnąć wyznaczony poziom inflacji.
* Narodowy Bank Polski nie ustala kursów kupna i sprzedaży rubla.