Korona szwedzka to jednostka monetarna Szwecji, która zapisywana jest również międzynarodowym skrótem SEK. Przyjmuje się, że jednak korona to 100 öre. Aktualnie w użyciu są nominały banknotów o wartości: 20, 50, 100, 500 i 1000 koron oraz monety o wartości: 50 öre, 1 korona, 5 i 10 koron. Warto dodać, że od roku 1875 do 1978 roku w obiegu były monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 25 i 50 öre oraz 1, 2 i 5 koron, które zawierały aż 40 procent srebra oraz banknoty o nominałach 5, 10, 50, 100 i 1000 koron. Drobne monety öre jednak wycofano w roku 1988, natomiast wszystkie monety koronowe są nadal legalnym środkiem płatniczym. Nawet te z duża zawartością srebra, które są jednak rzadko spotykane w obiegu. Warto dodać, że korona szwedzka jest bardzo dobrze zabezpieczoną walutą, która posiada podobne zabezpieczenia antyfałszerskie co euro.
Historia Korony Szwedzkiej
Korona szwedzka jest legalnym środkiem płatniczym od 1873 roku, zastępując talara i wiąże się z powstaniem Skandynawskiej Unii Monetarnej, do której należały też Norwegia oraz Dania z Islandią. Do 1809 roku tej waluty używała Finlandia, należąca do terytorium Szwecji. Unia rozpadła się jednak po I wojnie światowej, ale państwa skandynawskie postanowiły zachować jedną nazwę waluty. Nazwa to jednak jedyny mianownik. Poza koroną szwedzką funkcjonują także korony norweskie i korony duńskie.
W XVI wieku, za panowania królowej Krystyny I, Szwecja należała do państw, w którym bito największą ilość monet. Jako ciekawostkę można dodać, że przeciętna waga jednej monety bitej z miedzi wynosiła aż 2 kilogramy i miała kształt prostokąta. Monety jednak wyszły szybko z obiegu i zostały zastąpione papierowymi czekami, odpowiednikami dzisiejszych banknotów. W okresie kilkunastoletniej wojny z Rosją rząd szwedzki, znajdując się w tragicznej sytuacji finansowej, emitował bilety państwowe i żetony talarowe, wymieniając je po wojnie na srebro. Z kolei w 1790 roku pojawiły się banknoty wykonane na jedwabiu z napisem „wartość w srebrze”.
SEK Obecnie
Dziś Szwecja jest w doskonałej kondycji gospodarczej, jednak nie zawsze tak było. W XIX wieku rząd zakazał importowania i eksportowania towarów oraz wprowadzono reglamentację podstawowych artykułów spożywczych i codziennego użytku. Aktualnie Szwecja jest jedną z najlepiej rozwijających się gospodarek w Europie, a kurs szwedzkiej korony ciągle rośnie. Za politykę walutową Szwecji odpowiada Sveriges Riksbank czyli Szwedzki Bank Narodowy.