Korona norweska, określana też skrótem międzynarodowym NOK to jednostka monetarna w Norwegii. W języku norweskim korona nazywa się krone oraz zapisuje się symbolem øre. Aktualnie w obiegu znajdują się takie nominały monet jak: 1 krone i 5, 10, 20 kroner oraz banknoty 50, 100, 200, 500 i 1000 kroner.
Korona obowiązuje w Norwegii od czasów Skandynawskiej Unii Monetarnej ze Szwecją i Danią. Było to w 1873 roku. Do Unii oprócz Norwegii należały wtedy Szwecja oraz Dania. Unia rozpadła się po pierwszej wojnie światowej, jednak państwa skandynawskie postanowiły zachować nazwę waluty.
Norweska waluta jest często wymieniana w naszym kraju z uwagi na to, że Norwegia, podobnie jak Wielka Brytania jest często wybieranym kierunkiem polskiej emigracji, którzy wybierają ten kraj w celach zarobkowych. Dodatkowo Norwegia jest partnerem biznesowym i handlowym dla Polski.
Kraje skandynawskie należą do najbogatszych krajów świata. Sama Norwegia znacznie wzbogaciła się w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy odkryto na jej terenie ogromne złoża naftowej oraz gazu ziemnego pod dnem Morza Północnego. Od tamtego czasu, gospodarka krajowa zaczęła drastycznie się rozwijać, co miało wpływ na kurs korony. Tym samym NOK stał się bardzo drogi w porównaniu z innymi walutami krajów sąsiednich.
Norwegia to kraj, w którym znajduje zatrudnienie wielu cudzoziemców, w tym Polacy i Ukraińcy. Przemysł oparty jest tam głównie na przemyśle wydobywczym, co za tym idzie w tym sektorze najłatwiej znaleźć pracę. Dodatkowo pracownicy są kuszeni wysokim wynagrodzeniem. Pracownik budowlany zarabia tam średnio zarabia miesięcznie 20.000 koron, co daje prawie 9.500 złotych (stan kursu z 27.09.2016). Lekarz zarabia około 60.000 koron, co daje z kolei około 28.500 zł w skali miesiąca. Trzeba jednak dodać, że odpowiednio wysokie są tam też ceny. Koszty życia na średnim poziomie szacuje się tam na około 5.000 koron miesięcznie dla jednej osoby.
Za politykę walutową kraju odpowiada Norges Bank. Za kurs norweskiej korony względem złotego odpowiada z kolei Narodowy Bank Polski. To on ustala kurs dla walut obcych. Do zadań NBP należy kształtowanie kursu waluty krajowej, a także regulacja podaży i popytu pieniądza. Przez stabilizację cen, kontrolę tempa inflacji i ilości pieniędzy w gospodarce wpływa także na siłę złotówki.