Jen japoński zapisywany jest też skrótem międzynarodowym jako JPY. Zapisuje się go również symbolem ¥. To oficjalna waluta obowiązująca w Japonii, która został wprowadzony do obiegu po rewolucji Meji w 1872 roku. Wzorem dla nowego systemu walutowego były systemy dziesiętne stosowane w krajach zachodnich. Jen w formie papierowej pojawił się w 1885 roku, a początkowo jego wartość opierana była o parytet w złocie, podobnie jak w przypadku dolara amerykańskiego. Warto wspomnieć o tym, że w latach 1949-1971 jen był sztywno powiązany z amerykańską walutą, z czego 1 USD równał się 360 JPY. Aktualnie w obiegu znajdują się waluty o nominałach: 1000, 2000, 5000, 10000 jenów i monety o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500.
Jen jest jedną z najważniejszych walut na świecie i tak naprawdę wpływa na kurs wielu walut. Najważniejszy jest dla gospodarki USA oraz krajów mieszczących się strefie Pacyfiku. Pod względem ilości przeprowadzanych transakcji na rynku walutowym jen zajmuje 5. miejsce.
Początkowo w Japonii używano srebrnych talarów, którymi płacili między innymi zagraniczni kupcy, kupując towary takie jak herbata, jedwab, przyprawy oraz surowce naturalne, w tym złoto. Talar nazywany był wówczas przez Japończyków „jenem”, co w wolnym tłumaczeniu oznaczało okrągłą monetę. Stąd też wzięła się obecna nazwa waluty. nazywano okrągłą monetą, Przed rewolucją Meiji, która miała miejsce w 1868 roku, wszelkie transakcje handlowe rozliczano w lokalnych produktach. Oznacza to, że na przykład rolnik płacił stolarzowi za usługi ryżem, lub innymi towarami. Jako ciekawostkę można dodać, że jeszcze przed 1873 rokiem, ryżem płacono nawet podatki. Dopiero później wprowadzono monety wykonywane głównie z brązu. W tym samym czasie zachodni kupcy płacili srebrnymi talarami. Wszystko zmieniło się po rewolucji Meji, kiedy rząd Japonii wprowadził do obiegu pierwsze papierowe banknoty zwane jenami.
Bank of Japan, czyli Narodowy Bank Japonii działał od 1882 roku, a emisją walut zajmuje się od roku 1885. Od 1931 roku system opiera się na wartości aktywów banku centralnego.