Funt szterling (GBP), nazywany też funtem brytyjskim (GBP) to oficjalna waluta obowiązująca w Wielkiej Brytanii i jej terytoriach zależnych. Jest to jedna z najważniejszych i najdroższych walut na świecie. Aktualnie w obiegu znajdują się następujące nominały banknotów: 5, 10, 20 i 50 funtów. Oprócz tego w obiegu są monety o wartości 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów. Są również monety 1 i 2 funty. Przy czym jeden funt to 100 pensów. Jako ciekawostkę można dodać, że pomimo tego, że Anglia należy do strefy euro, nie przyjęła wspólnej waluty na rzecz funta.
Aktualnie na głównej stronie wszystkich banknotów widoczny jest portret Królowej Elżbiety II. Banknoty różnią się od siebie wielkością, kolorami i postaciami na rewersie. Ten o nominale 5 funtów jest turkusowy z Elizabeth Fry na rewersie, 10 funtów jest pomarańczowe z Karolem Darwinem na rewersie, 20 funtów jest fioletowe z Adamem Smithem na rewersie, a 50 funtów jest czerwone z Johnem Houlbonem na rewersie. Z koeli monety brytyjskie najczęściej powstają ze stopu miedzi z niklem. Na awersie, tak samo jak w przypadku banknotów, umieszczono portret królowej.
Historia Funta Szterlinga
Waluta została dopuszczona do obiegu w XII wieku przez króla Henryka II. Nazwa jest powiązana z jednostką wagi oraz z ówczesną jednostką rozrachunkową, którą był funt srebra. Na początku funt dzielił się on na 20 szylingów, natomiast 1 szyling na 12 pensów. Zasadę tę zmieniono w 1971 r., kiedy Wielka Brytania przeszła na system dziesiętny. Od tej chwili jeden funt dzielono na 100 pensów.
Aktualnie funt jest uważany za bardzo stabilną walutę, jednak nie zawsze tak było. W 1949 roku po nieudanej próbie ustabilizowania kursu waluty nastąpiła 30 procentowa dewaluacja. Jego wartość dodatkowo spadła w latach 60., a rok 1979 to kolejny kryzys i konieczność pożyczki. Jednak po tym kurs GBP zaczął ponownie spadać, aby w roku 1985 osiągnąć minimalną, historyczną wartość. W tym czasie 1 funt kosztował jedynie 1,05 USD.
W 1988 rząd Margaret Thatcher zdecydował się związać funta z marką niemiecką, a w 1990 włączono go do systemu ERM z kursem do niemieckiej marki na poziomie około 2,90 marki za funt. W tym czasie wartość waluty zaczęła wzrastać i obecnie jest jedną z najmocniejszych walut świata. Warto dodać, że funt jest jedną z najchętniej wymienianych walut w Polsce. Wiąże się to z tym, że Wielka Brytania jest chętnie odwiedzanym miejscem przez Polaków, którzy szukają tam lepszego zarobku.
Kto Ustala Kurs Funta?
Polityką monetarną Wielkiej Brytanii zajmuje się Bank of England. Kurs GBP w stosunku do PLN ustala Narodowy Bank Polski. Wpływ na kurs ma jednak wiele czynników, takich jak stan gospodarki oraz stopy procentowe. Jednak ustalając kursu walut trzeba pamiętać również o polityce pieniężnej i polityce kursu.