Frank szwajcarski oznaczany też międzynarodowym skrótem CHF jest oficjalną walutą obowiązującą w Szwajcarii oraz w Liechtensteinie. To jedna z najpopularniejszych walut na świecie, która jednocześnie jest uważana za najbardziej wartościową. Jest jedną z podstawowych walut wymienialnych świata, obok euro, dolara, jena i funta.
Jako ciekawostkę można dodać, że aż do 1967 roku obiegowe monety wykonywane były ze srebra. Aktualnie w obiegu są banknoty o następujących nominałach: 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków. Przy czym jeden frank szwajcarski dzieli się na 100 centymów. Z kolei monety są dostępne w następujących nominałach: ½, 1, 2 i 5.
Frank jest taki popularny, ponieważ przez lata był uważany za najstabilniejszą z walut. Nie zawsze jednak tak było. Dziś trudno nam to sobie wyobrazić, lecz przez kilka wieków, do 1850 roku w Szwajcarii panował chaos monetarny. W tym czasie liczne organy władzy takie jak kantony, gminy a nawet klasztory posiadały przywilej produkcji i emisji własnych monet. Sytuację komplikował także napływ obcych walut. W konsekwencji w obiegu były różnorodne waluty o zróżnicowanej wartości.
Jak nie trudno się domyślić, taki stan rzeczy utrudniał nie tylko handlu zagraniczny, ale także codzienne życie Szwajcarów. Zmieniono to w 1848 roku, kiedy Szwajcarska Konstytucja Federalna przeniosła wszelkie prawa do bicia monet na Rząd Federalny. Kontynuacją tego procesu było Zgromadzenie Federalne z 7 maja 1850 roku które ustanowiło pierwszą Federalną Ustawę Monetarną i wprowadzenie srebrnego franka.
Czarny Czwartek
W Polsce franki kojarzą się głównie z kredytami. Szacuje się, że kredyty w CHF posiada ponad 550 tys. Polaków. Kredyty w tej walucie były chętnie zaciągane z uwagi na niskie oprocentowanie. Jednak nikt nie przewidział, że kurs waluty może drastycznie wzrosnąć. Stało się to 15 stycznia 2015 roku. Ten dzień nazywany jest „czarnym czwartkiem”. Nagła zmiana kursów wymiany została wywołana przez decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego, który ogłosił porzucenie polityki obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka szwajcarskiego. Decyzja doprowadziła do paniki na rynkach co spowodowało z kolei nagłą zmianę kursów poszczególnych par walutowych. W kilka chwil waluta, która była uważana przez inwestorów i kredytobiorców za bezpieczną, doprowadziła do tragicznych skutków, które są odczuwalne do dziś.
Warto jedynie wspomnieć, że umocnienie franka szwajcarskiego względem innych walut nie było zjawiskiem negatywnym dla wszystkich. Skorzystali na tym eksporterzy oraz osoby, które zarabiają w tej walucie, a nie mieszkają na terenie Szwajcarii.
Kto Odpowiada za Kurs Franka?
Za politykę monetarną odpowiada Swiss National Bank. Za kurs tej waluty w stosunku do polskich złotych odpowiada Narodowy Bank Polski, który może wykorzystać strategię sztywnego kursu, polegającą na utrzymywaniu kursu na stałym poziomie oraz manewrowaniu rezerwami walutowymi w celu zapewnienia równowagi popytu i podaży.