Kurs Dolara

Kurs Dolara
4.6 (92.73%) 22 votes

Kurs dolara
kurs walutowy dolara amerykańskiego usd pln

Kurs Dolara NBP

KURS DOLARA NBP

Pobierz Darmową Aplikację Finansjer24

Pobierz darmową aplikację z Google Play lub App Store. Sprawdzaj aktualne kursy walut na swoim smartphonie i tablecie!

google play badge
app store badge

Dolar amerykański (USD) określany też międzynarodowym skrótem USD to oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Skrót wywodzi się od oficjalnej nazwy, która brzmi United States Dollar. Zapisuje się go również za pomocą symbolu $.

Dolar amerykański jest młodą walutą a jego powstanie jest ścisłe związane z powstaniem USA. Początkowo tą nazwą (talar/dolar) określano jedną uncję srebra w postaci monety bitej przez czeskiego hrabiego Schlicka w XVI wieku. Pierwsze banknoty pojawiły się XIX wieku i prawie w niezmienionej postaci – pomimo kilku dodatkowych zabezpieczeń, funkcjonują w obiegu do dziś. Obecnie w legalnym obiegu znajdują się banknoty dolarów Stanów Zjednoczonych o nominałach od 1 dolara do 100 dolarów 1$, 2$, 5$, 10$, 20$, 50$ i 100$. Przy czym jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich.

Dolarami nie zapłacimy jedynie w USA. Waluta jest akceptowalna również w Panamie, Portoryko, Salwadorze, Mikronezji, Wyspach Marshalla czy Zimbabwe. USD jest najczęściej stosowaną walutą na świecie. Głównie w transakcjach międzynarodowych, w których udział biorą również polskie firmy. USD jest również najczęściej spotykaną walutą depozytową rachunków w międzynarodowych firmach brokerskich.

Na początku wartość dolara była zależna od zasobów złota USA. W roku 1900 jeden dolar był wart tyle co 20,67 gramów złota. Zrezygnowano z tego w 1973 roku, kiedy rząd postanowił, że waluta będzie walutą płynną i nie będzie powiązany z ze złotem, ani innymi surowcami. Do niedawna USD był uważany za jedną z najstabilniejszych walut świata. Jednak wiele zmieniło się po wielkim kryzysie w 2007, który był związany z zamieszaniem na rynku nieruchomości w USA. W tym samym czasie dolar zaczął słabnąc i tę tendencję utrzymuje do dziś.

FED a Kurs Dolara

Za politykę walutową USA odpowiada System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych zwany również bankiem centralnym Stanów Zjednoczonych (FED), który został utworzony 23 grudnia 1913 roku na mocy Ustawy o Rezerwie Federalnej. Aktualnie to FED odpowiada za emisję pieniądza w Stanach Zjednoczonych. Z kolei średni kurs walut w stosunku do PLN ustala NBP, czyli Narodowy Bank Polski, który realizuje politykę walutową ustaloną przez Radę Ministrów w porozumieniu z Radą Polityki Pieniężnej. NBP ogłasza bieżące kursy walut obcych oraz kursy innych wartości dewizowych.

Kurs Dolara Wykres Online

Sprawdź inne kursy walut